Klub Border Collie

Grupa miłośników border collie podjęła próbę stworzenia klubu rasy pod egidą ZKwP/FCI chcąc podjąć wszelkie , aby popularyzować rzetelne informacje o rasie border collie:  o wymaganiach, specyfice, istotnych badaniach,  możliwych chorobach genetycznych itd. – i to są jedne z nadrzędnych celów powstającego Klubu Border Collie.

Bardziej szczegółowy opis celów można znaleźć od tym linkiem: Cele Klubu BC - wersja wstępna

Osoby chętne do przystąpienia do klubu mogą pobrać deklarację do przystąpienia do klubu tutaj: DEKLARACJA .

Szczegółowe informacje oraz dyskusja: Grupa FB- Polski Klub Bordercollie

Deklaracje można wysłać na adres:

Jolanta Jasienicka
(Klub Border Collie)
ul. Wakacyjna 5
05-510 Czarnów

klubbcpl@gmail.com

Powyższy adres jest podany wyłącznie do celów korespondencji związanej z tworzeniem Klubu Border Collie.

Wszelkie sprawy związane ze stroną Border Collie Info prosimy kierować do odpowiedniego działu redakcji: KONTAKTY 

Hodowle

Dla dobra szczeniaków i całej rasy border collie osobom poszukującym szczenięcia zalecamy wybór hodowli o następujących cechach:

(1) Hodowca wykonuje badania rodziców by zmniejszyć ryzyko chorób m.in  .:

  • - rtg stawów: HD (dysplazja stawów biodrowych - bardzo ważne), ED (dysplazja stawów łokciowych - bardzo ważne), OCD (szczególnie barków - bardzo ważne)  te badania są ważne ze względu na brak badań DNA, stopień występowania w rasie oraz ze względu na aktywność fizyczną borderów. Brak występowania chorób stawów u rodziców zmniejsza ryzyko wystąpienia ich u szczeniąt, ale niestety nie eliminuje tego ryzyka.  
  • - badania genetyczne: CEA, TNS, NCL (przynajmniej jeden rodzic powinien mieć status DNA dla tych chorób clear/normal, co wyklucza wystąpienie tych chorób u szczeniąt), i inne.
  • - kliniczne badania oczu (badania oczu wykonane przez lekarza weterynarii w kierunku chorób oczu, na które nie ma badań genetycznych, z tego względu są one bardzo ważne aby zmniejszyć ryzyko wystąpienie tych chorób u szczeniąt)
  • - badania serca, i inne.

(2) Suki hodowlane oraz wykorzystywane do hodowli reproduktory prowadzą tryb życia zgodny z charakterem rasy, inaczej mówiąc  wykorzystującym potencjał i psychiczny i fizyczny psa, uprawiają sporty, pracują w gospodarstwie, lub jako psy ratownicze czy w dogoterapii.

(3) Osoba poszukująca szczenięcia dokładnie poznała warunki w jakich przebywa suka ze szczeniętami na co dzień (oraz inne psy w hodowli, także emerytowane) i te warunki może określić jako doskonałe.

(4) Matka szczeniąt (i jeśli możliwe do sprawdzenia reproduktor) oraz szczenięta mają prawidłową psychikę (brak lękliwości, agresji), a hodowca otwarcie mówi nie tylko o zaletach ale i o niedociągnięciach charakteru.

(5) W hodowli nie rozmnaża się w bliskim pokrewieństwie (np. ojciec - córka, matka- syn, dziadek - wnuczka, czy przyrodnie rodzeństwo).

 (6) Na koniec jedna uwaga: Hodowcy, których szczenięta są obecne w bazie chorych psów, szczególnie jeśli osobą wpisującą jest właśnie hodowca, lub ci, którzy maja listę ze statusem zdrowotnym swoich szczeniąt na stronie hodowli, powinni być postrzegani pozytywnie przez kupujących. Taka postawa świadczy o tym, że dany hodowca nie ukrywa problemów hodowlanych i pomaga innym hodowcom w dobieraniu skojarzeń. 

Należy pamiętać, że nie ma czystych zdrowotnie linii w rasie border collie (bez względu na przynależność do któregokolwiek związku), nie ma linii, które dają tylko zdrowe szczenięta. Mimo najlepszych wysiłków hodowcy, te choroby, dla których nie ma testów DNA (np dysplazja, padaczka, zaćma i inne) mogą się pojawić w miocie i dopóki testów DNA nie ma, to otwarta wymiana informacji może pomóc we właściwym doborze rodziców.  Kupujący natomiast powinien się upewnić, że hodowca dołożył starań, aby szczeniaki były zdrowe  (patrz: punkt (1)).

Każda osoba kochająca border collie, bez względu na powód dla którego zdecydowała się na zakup psa border collie,  powinna dołożyć wszelkich starań by swoim wyborem wspierać tylko hodowle działające na rzecz dobra tej wspaniałej rasy.

  

Lista hodowli ZKwP/FCI i KPPP/ISDS

(prosimy o kontakt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , jeśli (1) posiadasz hodowlę FCI lub ISDS (2) chcesz dodać hodowlę, zmienić/dodać link, lub usunąć hodowlę z listy)  

 

Zaloguj