Klub Border Collie

Grupa miłośników border collie podjęła próbę stworzenia klubu rasy pod egidą ZKwP/FCI chcąc podjąć wszelkie , aby popularyzować rzetelne informacje o rasie border collie:  o wymaganiach, specyfice, istotnych badaniach,  możliwych chorobach genetycznych itd. – i to są jedne z nadrzędnych celów powstającego Klubu Border Collie.

Bardziej szczegółowy opis celów można znaleźć od tym linkiem: Cele Klubu BC - wersja wstępna

Osoby chętne do przystąpienia do klubu mogą pobrać deklarację do przystąpienia do klubu tutaj: DEKLARACJA .

Szczegółowe informacje oraz dyskusja: Grupa FB- Polski Klub Bordercollie

Deklaracje można wysłać na adres:

Jolanta Jasienicka
(Klub Border Collie)
ul. Wakacyjna 5
05-510 Czarnów

klubbcpl@gmail.com

Powyższy adres jest podany wyłącznie do celów korespondencji związanej z tworzeniem Klubu Border Collie.

Wszelkie sprawy związane ze stroną Border Collie Info prosimy kierować do odpowiedniego działu redakcji: KONTAKTY 

Matka: Skipi Sivudelek
Ojciec: Bono Piece of Heaven

Diagnoza: OCD w stawie ramiennym

Przebieg choroby: do 2 lat i 7 miesięcy bezobjawowo
- w wieku 2 lat i 7 miesięcy miała wypadek, spadła z parapetu otwartego okna znajdującego się na wysokim parterze na betonową powierzchnię. Po tym upadku kulała na tylną lewą łapę, w zdjęciach RTG stawów biodrowych nie wykazano nieprawidłowości. Przednie łapy nie były prześwietlane ponieważ po badaniu palpacyjnym nie dawały żadnych dolegliwości bólowych. Po tym zdarzeniu otrzymywała przez tydzień leki przeciwbólowe. Kulawizna tylnej zniknęła po 3 dniach. Ograniczyłam jej aktywność fizyczną do chodzenia na smyczy przez 2 tygodnie.
- po wypadku kulawizna na przednią łapę wystąpiła około 2 razy po bardzo intensywnych spacerach i treningach (niestety nie pamiętam na którą przednią łapę, czasami ciężko było stwierdzić) i ustępowała po około 1-2 dniach ograniczeniu aktywności.
- w wieku 3 lat i 2 miesięcy ponownie wystąpiła kulawizna na przednią lewą łapę po intensywnym treningu oraz zabawie z psami. Po dwóch dniach bez poprawy zrobiono zdjęcie RTG stawów ramiennych. Na których swierdzono zmianę pourazową. OCD mało prawdopodobne. ( błędna diagnoza, ponieważ OCD już było widoczne na tych zdjęciach ). Otrzymała leki przeciw bólowe przez kilka dni i kulawizna zniknęła.
- następnie kulawizna na przednią lewą łapę wystąpiła ok 3 razy po intensywnym treningu i znikała po 1-2 dniach ograniczeniu aktywności
- w wieku 4 lat i 2 miesięcy wystąpiła kulawizna na przednią lewą łapę po przerwie zimowej w sportach i dwóch dniach intensywnych treningów. Wykonano zdjęcie RTG stawów ramiennych. Stwierdzono przechodzone OCD z ułamkiem kości lub zwapnieniem do leczenia.
- w wieku 4 lat i 7 miesięcy po leczeniu falą uderzeniową, zabiegami laserowymi 4 frakcji oraz lekami przeciwzapalnymi rehabilitacjąsuczka całkowicie wyzdrowiała, kontrolne RTG w normie